+98 919 814 75 66 +98 21 77 153 087


پمپ آب پنتاکس

 با توجه به تنوع در ساختمان انواع پمپ به نظر می رسد راهکار ساده و در دسترسی برای انتخاب نوع پمپ نتوان یافت. اگر تنها بر اساس نمودار ظرفیت و فشار، انواع پمپ ها بررسی شوند خواهیم دید که به غیر از موارد خاص ( ظرفیت و فشارهای بسیار زیاد و یا بسیار کم) در بیشتر مواقع نمودار چندین نوع پمپ بر روی هم همپوشانی داشته و به راحتی قابل انتخاب نخواهند بود.

به عنوان مثال اگر بخواهیم ماده ای را با ظرفیت 15m3/h و با فشار  5bar منتقل نماییم (فارغ از سایر مولفه ها) پمپهای قابل انتخاب به صورت زیر خواهند بود.

انواع پمپ های گریز از مرکز (عمودی، افقی، پروانه باز یا بسته و در دورهای مختلف)

پمپ های مارپیچی، دنده ای، مونوپمپ، لوب پمپ، پمپ شلنگی، پیستونی و دیافراگمی و ...

اینکه چرا باید از یک نوع خاص از این پمپ ها استفاده نماییم به عامل بسیار مهمی وابسته است:

 

هزینه پمپ

هزینه پمپ خود شامل موارد زیر است:

 • هزینه های اولیه خرید پمپ
 • هزینه های مربوط به نصب و راه اندازی
 • هزینه های مربوط به نگهداری
 • هزینه های مربوط به تعمیرات
 • هزینه های مربوط به لوازم یدکی
 • هزینه های مربوط به از کار افتادن تولید برای انجام امور نگهداری و یا تعمیرات
 • هزینه های مصرف انرژی
 • هزینه های جانبی

 

با توجه به موارد فوق معلوم می شود که هزینه اولیه خرید یک پمپ میتواند تنها بخش کوچکی از هزینه هایی باشد که یک پمپ در طول مدت استفاده (طول عمر پمپ) به یک سیستم اعمال مینماید. در ادامه هر یک از این هزینه ها را به صورت دقیقتری بررسی مینماییم:

چه بسا شرکت هایی که تنها با توجه به قیمت اولیه، پمپی را انتخاب نموده اند در حالی که در زمان نه چندان طولانی تا چندین برابر هزینه خرید پمپ متحمل سایر هزینه ها(ی اشاره شده در فوق) شده اند.

پس برای انتخاب یک پمپ باید مجموعه ای از موارد را در نظر گرفت:

 • هزینه های اولیه خرید: پیشنهاد می شود قبل از انتخاب یک پمپ به بررسی انواع پمپ های جایگزین و قیمت آنها توجه نماییم. انتخاب یک پمپ به دلیل اینکه:

قبلا نیز از آن استفاده می شده

روی دستگاه اولیه این نوع پمپ نصب شده

سایر همکاران از این نوع پمپ استفاده می نمایند

و ... دلایل کافی ای برای تایید نوع پمپ نمی باشد. لطفا به موارد زیر دقت کنید.

 • هزینه های نصب و راه اندازی: بعضی از پمپ ها نیاز به شرایط ویژه ای برای نصب دارند: مانند فونداسیون و سیستم های نصب دقیق (پمپ هایی که با دور بالا کار می کنند معمولا به این سیتمها نیاز دارند.)
 •  هزینه های مربوط به تعمیرات و نگهداری: اصل کلی در مورد پمپ ها این است که هرچه سرعت کارکرد پمپ ها کمتر باشد استهلاک آنها نیز کاهش می یابد، لذا استفاده از پمپ هایی با دور کمتر به معنی استهلاک کمتر بوده و در هزینه های تعمیر و نگهداری تاثیر مستقیمی دارد.

همچنین در صورتی که ماده مورد نظر برای انتقال از خواص شیمیایی و فیزیکی خاصی برخوردار باشد، استفاده از جنس مناسب در قسمتهای مختلف پمپ باعث افزایش طول عمر و در نتیجه کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری خواهد شد.

 • هزینه های مربوط به لوازم یدکی: دسترسی و قیمت لوازم یدکی نیز از عوامل مهم در انتخاب پمپ ها می باشد. به عنوان مثال پمپ های شلنگی کارایی بسیار بالایی در انتقال مواد غلیظ و سایا داشته و از ساختمان ساده ای نیز برخوردار است که باعث سهولت در تعمیرات و نگهداری می شود ولی به دلیل قیمت بسیار بالای اولیه و همچنین لوازم یدکی آن، در بیشتر مواقع گزینه مناسبی برای انتخاب نیست. از طرفی لوازم یدکی پمپ مورد استفاده باید به گونه ای قابل تهیه باشد که در مواقع اورژانس بتوان به سهولت آنرا تهیه نمود. چه بسا اتفاقات پیش بینی نشده ای که باعث ته کشیدن موجودی انبار پیش از پایان طول عمر قطعات شده و تامین لوازم یدکی باعث از کار افتادن خطوط تولید گشته است.
 • هزینه های مربوط به از کار افتادگی خطوط تولید: پمپ های دنده ای مثال خوبی در این زمینه هستند. در صورتی که از این پمپ ها برای انتقال مواد بسیار غلیظ و یا مواد سایا استفاده شود، به دلیل کاهش شدید طول عمر قطعات، این پمپ ها با کاهش کارایی و خرابی های پی در پی مواجه شده و علارغم ارزان بودن قطعات یدکی و یا تعمیرات آنها، هزینه های اعمال شده ناشی از توقف های مداوم خطوط تولید را شدیدا افزایش می دهند به گونه ای که با محاسبه درست این هزینه ها، متوجه خواهیم شد که چندین برابر هزینه پمپ و لوازم یدکی آن در کاهش تولید نیز هزینه شده است.
 • هزینه های مصرف انرژی: کاهش کارایی پمپ ها باعث هدر رفتن انرژی مصرفی در پمپ ها می شود. در بیشتر پمپ های گریز از مرکز با افزایش ویسکوزیته، چگالی و ذرات جامد نامحلول در ماده، کارایی پمپ به شدت کاهش می یابد. در بسیاری از مواقع پمپ های گریز از مرکز به دلیل ویسکوزیته ماده تنها با %25 از کارایی خود در حال استفاده اند. این بدان معنی است که %75 از هزینه های انرژی مصرفی پمپ بدون انجام کار مثبت در حال هدر رفتن می باشد.
 • هزینه های جانبی: تشخیص هزینه های جانبی در مورد مکانیزم های مختلف پمپ ها به دلیل تنوع موضوعات کار ساده ای نمی باشد. در این جا سعی مینماییم با چند مثال موضوع را بیشتر روشن نماییم.

الف- در هنگام خرید پمپ معمولا هزینه خرید دستگاه پمپ ملاک اصلی تصمیم گیری است در حالی که مثلا برای استفاده از پمپ های دیافراگمی با راه انداز بادی باید هزینه های سیستم تولید هوای فشرده را نیز محاسبه نمود. با یک سری محاسبات ساده میتوان دید که علارغم قیمت ارزان پمپ های دیافراگمی، هزینه های اعمال شده برای این پمپ بسیار زیادتر از بیشتر انواع پمپ می باشد.

در این مورد باید هزینه های مربوط به تعمیر و نگهداری سیستم تولید هوای فشرده را نیز به هزینه های پمپ اضافه نمود.

ب- سرعت کارکرد: بیشتر پمپ های گریز از مرکز در دورهای نامی الکتروموتورهای موجود در بازار قابل استفاده هستند (مثلا پمپ هایی با دور 2900, 1440rpm) در حالی که بیشتر پمپ های جابجایی مثبت به سیستم های کاهش دور مانند گیربکس ها نیازمند هستند. هزینه های خرید این سیستم ها و هزینه های تعمیر و نگهداری آنها نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

ج- هزینه های مربوط به تاثیر خرابی قطعات پمپ بر ماده: در بعضی از پمپ ها خرابی قطعات باعث ایجاد تاثیر نامطلوب در ماده مورد پمپاژ می شود. مثلا در مونوپمپ ها خرابی استاتور ناشی از خشک کار کردن پمپ باعث ورود ذرات لاستیک به محصول تولیدی در حال عبور از پمپ می گردد. حال فرض کنید که این محصول خامه و یا ماده ای با حساسیت بالا باشد. در این موارد هزینه اعمال شده تنها مربوط به لوازم یدکی و زمان از دست رفته نبوده بلکه هزینه ضایع شدن محصول نیز به آن اضافه می شود

ارتباط با ما

جهت ارتباط با ما میتوانید از راه های زیر استفاده نمایید

    

آدرس فروشگاه ۱

خیابان سعدی پاساژ سعدی جدید ‍‍‍پلاک 17

شماره تماس - ۳ خط ویژه

+98 21 771 530 87

شماره همراه

+98 9198147566

Your message has been sent. Thank you!